Saa kuni 500 € 4 minutiga!

Taotle kohe!

Kas laen võib kriisi ajal aidata? Viis olulist küsimust

Enda jaoks sobiva tarbimislaenu leidmine ja alternatiivide tundmine on kriisi ajal eriti oluline.

Paljud ettevõtted on saanud valitsuselt tuge, mis on pehmendanud COVID-19 kriisist põhjustatud majanduslikku lööki. See raha oli ettevõtete jaoks teretulnud abi, kuid otse inimestele antud abi pole olnud piisavalt suur.

Eraisiku tarbimislaen võib aidata lünka täita. Pankade, krediidiühistute ja online laenuandjate poolt pakutavad tagatiseta laenud on tihti abiks ja mõned laenuandjad väljastavad laene isegi samal või järgmisel tööpäeval.

Kuid kas hetkel on hea aeg laenu võtta? Normaalsetel aegadel peaksid esmase otsustava tegurina silmas pidama intressimäära ja madalaima intressimäära saamiseks võrdlema mitme laenuandja pakkumisi. Nüüd, kui mõned laenuandjad on karmistanud laenu väljastamise nõudeid ja sinu sissetulekud on vähem püsivad, tuleb endale esitada aga täiendavaid küsimusi.

Kas ma saan tagatiseta laenu?

Kriisile reageerides on mõned laenuandjad suurendanud krediidiskoorile ja sissetulekule kehtivaid nõudeid, mistõttu on laenuvõtjatel raskem saada laenu või saada madalat intressimäära. See tähendab ka, et õige laenuandja otsimine on nüüd olulisem kui kunagi varem.

Online laenuandjad: Kindla sissetuleku ja hea krediidiskooriga laenuvõtjatel on paremad võimalused online laenuandjalt laenu saamiseks.

Pangad: Pankadel on mitteklientide krediidiskoorile ja sissetulekutele tavaliselt kõrgemad nõudmised, kuid kui sinu pank kuulub nende hulka, mis pakub tarbimislaene, võib sul olla juurdepääs madalamatele intressimääradele ja erisoodustustele.

Võid taotleda ka tagatisega laenu, mis võimaldab raha laenamisel tagatiseks anda midagi, mis sulle kuulub. Kui jätad laenu tagasi maksmata võib laenuandja siiski selle vara realiseerida.

Kas tarbimislaen on hea mõte?

Tavaolukorras on laen hea mõte, kui seda kasutatakse oma finantsseisundi parandamiseks ja selle tagastamine ei tekita probleeme. Näiteks võlgade konsolideerimise laen koondab kõrge intressiga võlad üheks laenuks ja aitab võla kiiremini tasuda.

Isegi kriisi ajal on laen, mida kasutatakse arvete maksmiseks nagu üür, kommunaalkulud või ravikulud, kallis võimalus ja seda tuleks kaaluda alles pärast teiste odavamate võimaluste kasutamist (vt allpool laenu võtmise alternatiive).

Kuid tagatiseta laenud on mõeldud kasutamiseks kõigeks, nii et kui sul on suur ootamatu kulu ja raha on kiiresti vaja, võib kriisi ajal olla mõttekas kaaluda laenu kasutamist. Sellisel juhul võta laen, mille intressimäär ja kuumaksed on fikseeritud, et suudaksid laenu hallata. Tarbimislaenuga võlgnevusse sattumine võib oluliselt kahjustada sinu krediidiskoori ja viia inkassofirma kaudu ka kuni kohtuni välja.

Kuidas leida endale sobivat tarbimislaenu?

Laenuandjatel on laenuvõtjate jaoks erinevad tingimused ja igaüks neist pakub erinevaid võimalusi. Sinu jaoks sobiv laenuandja sõltub sinu krediidi-, sissetuleku-, võla- ja kulutamisharjumustest ning ka põhjusest, miks soovid laenu saada.

Võiksid laenuandja valimisel kaaluda:

  • Kui kallis on laen? Tarbimislaenu kogumaksumust väljendatakse aastaprotsendina, mis sisaldab intressi ja kõiki laenuandja nõutavaid tasusid. Laen makstakse tagasi igakuiste osamaksetena, seega arvuta igakuised maksed, et näha, kuidas tarbimislaen sinu eelarvesse mahub. Enamiku online laenuandjate puhul näed juba enne laenutaotluse esitamist, millist intressimäära ja tähtaega võid saada.
  • Kui kiiresti suudad laenu tagastada? Pikemad tagasimakse tähtajad tähendavad suuremaid intressikulusid.
  • Kui kiiresti on sul raha vaja? Mõned laenuandjad on spetsialiseerunud kiirele laenu väljastamisele. Nad väljastavad laenu samal tööpäeval või paari tööpäeva jooksul pärast laenutaotluse rahuldamist.
  • Mis tingimused on su jaoks olulised? Mõned laenuandjad keskenduvad võlgade konsolideerimisele ja saadavad laenatud raha otse sinu eelmistele võlausaldajatele. Teised pakuvad ajatamist, mis võimaldab sul järgmist maksekuupäeva edasi lükata või muuta.

Kas mul võib olla rohkem kui üks tarbimislaen?

See, kas saad võtta teise tarbimislaenu, sõltub laenuandja reeglitest. Tähtsamad asjaolud, mida nad teise laenu andmisel silmas peavad on sinu võla ja sissetulekute suhe ning see, kui palju oled juba laenanud.

Maksimaalse laenude arvu asemel hindavad laenuandjad kokku laenatud summat.

Mis on laenamise alternatiivid?

Krediitkaart: See on võimalus neile, kellel on hea või suurepärane krediidiskoor. Kui maksad krediitkaardi kampaaniaperioodil kaardile summa tagasi ei maksa sa intressi. Kaardi intressimäär võib pärast seda perioodi siiski üsna kõrge olla.

Laena sõprade, sugulaste või tuttavate käest. Kuid peaksid arvestama, et võid oma suhteid rikkuda.

157